خدمات مشاوره مالیاتی

خدمات مشاوره مالیاتی تهران – حقیقی و حقوقی + تعرفه1401

انجام درست امور مالیاتی برای انواع شرکت‌ها، سازمان‌ها، صاحبان اصناف و مشاغل مختلف حیاتی‌ترین قسمت مدیریت مالی و مالیاتی یک کسب و کار است. بروز هر گونه مشکل در ارائه گزارش‌های مالیاتی به سازمان مالیات کشور، تبعات هولناکی خواهد داشت.

ما اینجاییم که تمامی اطلاعات لازم در رابطه باچالش‌ها و قوانین مالیاتی احتمالی شما و راه حل آنها را در اختیار شما قرار دهیم. در این مقاله همچنین با انواع خدمات مشاوره مالیاتی و نحوه استفاده از این خدمات آشنا میشوید.

 

تعریف ساده مالیات بر درآمد یا مالیات مستقیم

مالیات بر درآمد، منبع درآمد یک دولت است که از آن برای تامین هزینه‌هایی برای خدمات دولتی عمومی مانند ارائه کالا به شهروندان استفاده میشود. به مالیات بر درآمد، مالیات مستقیم نیز گفته میشود. منظور از درآمد در اینجا، تنها درآمدی با نام دستمزد یا حقوق یک فرد نیست، بلکه درآمد حاصل از سرمایه، سود حاصل از یک تجارت، املاک مسکونی یا هر نوع درآمد جانبی دیگر برای سازمان مالیات مستقیم، یک درآمد به حساب می‌آید که شامل مالیات است.

 

مشاوره مالیاتی چیست؟

دانش مالیاتی هر روز در حال تغییر است و بسیاری از افراد نمیتوانند پابه پای این تغییر برای انجام امور مالی تخصصی کسب و کار خود آموزش ببینند. استفاده از مشاوره مالیاتی تخصصی اقدامی هوشمندانه است که مدیران شرکت‌های بزرگ و حتی کسب و کارهای کوچک نیز برای جلوگیری از بروز مشکلات و اشتباهات رایج مالیاتی از آن استفاده میکنند.

مشاور مالیاتی کیست؟ به فردی که دانش کافی برای انجام درست امور مالیاتی اصناف و مشاغل مجهز است و به صورت تخصصی به مسائل مالی و مالیاتی شما رسیدگی میکند. شما صاحب هر کسب و کاری که باشید، مشاور مالیاتی در صورت دانش و تجربه میتواند از نابودی سرمایه شما جلوگیری کند و در عوض سرمایه قابل توجهی را برایتان نگهدارد.

یکی دیگر از خدمات مشاوره مالی، کاهش مبلغ مالیات پرداختی شما در هر زمینه مالیاتی مانند خرید ملک، مالیات شرکت، مالیات بازنشستگی، مالیات ارزش افزوده، مالیات معاملات فصلی، ارائه اظهارنامه مالیاتی و… میباشد.

افرادی که میخواهند از خدمات همیشگی یک مشاور مالیاتی در شرکت یا سازمان خود بهره‌مند باشند، اقدام به استخدام مشاور مالیاتی مینمایند. اما برخی از افراد تنها برای یک مقطع زمانی خاص به مشورت با مشاوره مالیاتی نیاز پیدا میکنند، این دسته از افراد میتوانند با هزینه‌ای کم‌ از خدمات مشاوره مالیاتی شبانه روزی شرکت‌های معتبر مالیاتی استفاده کنند.

خدمات مشاوره مالیاتی چیست؟

به صورت خلاصه خدماتی که مشاور مالیاتی به شما ارائه میدهد عبارت است از:

 • ملاقات با مشتری شما برای متقاعدسازی در مورد تغییر نرخ مالیاتی
 • اطلاع کامل از اخرین تغییرات قوانین مالیاتی و پیاده‌سازی آنها در کسب و کار شما
 • تنظیم لوایح مالیاتی مختلف و ارائه اظهارنامه دقیق مالیاتی شما به سازمان مالیات
 • برنامه‌ریزی تخصصی و کمک به شما برای درک بهتر نیازهای مالی آینده
 • به حداقل رساندن بدهی مالیاتی شما
 • تحلیل اطلاعات و آمار مالی شرکت و تفسیر دقیق آنها برای پیشبرد وضعیت مالی و مالیاتی شما به بهترین شکل ممکن.
 • مذاکره حرفه‌ای و پیاده سازی هوشمندانه دانش مالی در هنگام مذاکره

برخی از افراد، خدمات مشاوره مالیاتی را با خدمات حسابدار یکی میدانند. خدمات مشاوره مالی بسیار گسترده است. مشاور مالیاتی قادر به ارائه خدمات حسابداری نیز میباشد اما علاوه بر امور حسابداری، استراتژی های تخصصی مالی لازم برای پیشرفت مالی و درآمد مالی سازمان را در تمامی بخش‌های سازمان به کار میگیرد. در حال حاضر، به دلیل بی‌توجهی به قوانین مالیاتی خیلی از افراد دچار ضررهای بزرگ مالی و یا پرداخت مالیات‌های سنگین میشوند، در ادامه این موضوع را به همراه راهکارهای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بررسی میکنیم. حال که با خلاصه‌ای از شرح وظایف مشاور مالیاتی آشنا شدید، ضرورت کاربرد مشاوره مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی را به روشنی احساس میکنید.

مشاوره مالیاتی تخصصی اشخاص حقیقی

مالیات اشخاص حقیقی چگونه محاسبه میشود؟ نرخ مالیات اشخاص حقیقی چقدر است؟ مشاور مالیات اشخاص حقیقی کیست؟ مشاوره مالیات اصناف چیست؟ بهتر است بدانید که خدمات مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ و مراکز و سازمان‌ها که به آنها اصطلاحا اشخاص حقوقی گفته میشود، نیست. اما در میان همه ما، هیچ فردی نیست که از مالیاتهایی مانند مالیات بر ارزش افزوده در هنگام خرید اجناس یا خدمات مختلف معاف باشد!

به دلیل اینکه مالیات شامل حال افراد حقیقی نیز میشود، در نتیجه مشاوره مالیاتی برای هرکسی حتی اشخاص حقیقی مهم و حیاتی است. خدمات مشاوره مالیات برای اشخاص حقیقی میتواند در رابطه با درآمد این افراد، مانند درآمد حاصل از کشاورزی، در آمد حاصل از فروش ملک، انتقال سند، ارث و…باشد.

 

انواع خدمات مشاوره مالیاتی برای اشخاص حقیقی

یک مشاور مالیاتی در زمینه‌های ذیل به ارائه خدمات مالی و مالیاتی به شما عزیزان میپردازد:

 • کمک به اشخاص حقیقی در زمینه تنظیم پرونده مالیاتی
 • کمتر شدن میزان مالیات برای اشخاص حقیقی
 • از بین بردن ابهامات مالیاتی در زمینه خرید و فروش
 • ارائه خدمات در زمینه ارث و تکمیل اظهارنامه متوفی
 • کمک به شکایت‌های مالیاتی و کمک به تجدید نظر برای فردی که از او در زمینه مالی شکایت شده است
 • پیگیری و رسیدگی به حل مسائل مربوط به جریمه‌های مالیاتی
 • کمک کردن به اشخاص حقیقی در زمینه اعتراض یا شکایت در رابطه با میزان مالیاتی که برایشان تعیین شده است
 • محاسبه مالیات بر املاک و مستغلات

 

ضرورت وجود مشاوره مالیاتی برای اشخاص حقوقی

همانطور که در قسمت‌های قبل به ماهیت اشخاص حقوقی اشاره کردیمف این دسته از افراد معمولا صاحبان سازمانها، ادارات و بیزنس‌های بزرگتری میباشند و اگر به صورت تخصصی از نظر مالیاتی حمایت نشوند، با تبعات مالیاتی و هزینه‌های سنگین و کمرشکن روبه رو خواهند شد. عدم رسیدگی به مشکلات و گره‌های مالیاتی یک مجموعه بزرگ، میتواند آن را تا مرز ورشکستگی بکشاند.

مالیات یکی از اساسی‌ترین ارکان مدیریت درست یک شرکت و بیزنس است، به همین علت مدیران و صاحبان شرکت‌ها به استخدام وکیل یا مشاور مالیاتی اقدام میکنند. زیرا پرداخت هزینه‌ای کم برای مدیریت تخصصی مالیات یک سازمان، بسیار هوشمندانه و به صرفه‌تر از گرفتاری در مالیات‌های سنگین و از دست دادن سرمایه‌ای است که برای آن زحمت بسیاری کشیده شده است.

به دلیل تغییرات دائمی و سفت و سخت مالیات و وقت‌گیر بودن رسیدگی به تمام پروسه‌های مالیاتی، یک شرکت در کنار کارمندان خود از دانش و مهارت یک مشاور یا وکیل مالیاتی حرفه‌ای نیز استفاده میکند. افراد حقوقی یا همان شرکت‌ها، بدون استفاده از خدمات مشاوره مالیاتی با مشکلات بزرگ و کوچک مالی در ادامه راه کسب و کار خود مواجه میشوند.

 

مشاور مالیاتی برای اشخاص حقوقی چه خدماتی را ارائه میدهد؟

یک وکیل یا مشاور مالیاتی برای مدیران و کارفرمایان خدمات مالیاتی متنوع و کارآمدی را ارائه میدهد:

 1. محاسبه مالیات بر حقوق و دستمزد کارکنان
 2. آماده کردن اظهارنامه مالیاتی شرکت
 3. کمک به تنظیم قانونی شکایت شرکت در قبال مالیات تعیین شده
 4. نحوه پرداخت مالیان بر ارزش افزوده توسط شرکت به گونه‌ای که شرکت مالیات اضافه یا بیش از اندازه پرداخت نکند.
 5. محاسبه هوشمندانه مالیات بر درآمد افراد شرکت یا سازمان
 6. کمک به شرکت یا کارکنان شرکت در تنظیم گزارش‌های مالی مربوط به بخشی که در آن مشغول به کار هستند.
 7. آموزش حرفه‌ای کارکنان شرکت برای رسیدگی درست به پرونده‌های مالیاتی بخش‌های مختلف شرکت
 8. برنامه‌ریزی و به حداقل رساندن یا به صفر رساندن ضررهای مالی شرکت
 9. مطلع کردن شرکت از قوانین مالیاتی جدید جهت پیشگیری از جریمه‌های مالیاتی سنگین برای شرکت

گاهی تنها عدم آگاهی از مورد آخر، یعنی اطلاع نداشتن شرکت از آمدن لایحه‌ها و فوانین جدید مالیاتی باعث رو به رو شدن با جریمه‌های مالی سنگین و ناگهانی میشود که در بیشتر مواقع شرکت را از نظر مالی در تنگنا قرار میدهد. بنابراین خدمات مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی لازم و ضروری است.

حال در صورت عدم توجه به مشاوره مالیاتی و اطلاع نداشتن از دانش مالیاتی چه عواقبی میتواند برای یک فرد یا یک شرکت داشته باشد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

تبعات عدم توجه به حل مشکلات مالیاتی

اشتباهات مالیاتی باعث خسارتهای مالی سنگین و گاهی جبران ناپذیری برای اشخاص حقیقی و حقوقی میشوند. یکی از اشتباهات رایج مالیاتی، خطا در ثبت و ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی است. دقیق بودن صورتهای مالی نهایی که توسط شرکت‌ها و سازمانها آماد میشوند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

وجود اشتباه در متن، شماره صفحات، سرفصل‌های صورتهای مالی، اشتباهات تایپی و محاسباتی و مواردی از این قبیل باعث رد شدن اظهارنامه مالیاتی شرکت شما میشود. تصور کنید زمان زیادی را برای تنطیم و ارائه گزارش مالیاتی صرف کرده‌اید و در نهایت به دلیل وجود خطا، توسط سازمان مالیاتی کشور پذیرفته نشود.

انتخاب بهره‌گیری از خدمات مشاوره مالیاتی باعث جلوگیری از این خطاها و هدر رفتن سرمایه و هزینه شما میشود. شرکت‌ها و سازمان‌های زیادی هستند که تنها به دلیل سهل انگاری امورمالیاتی و عدم توجه به بحث مالیات، تمام یا قسمتی از سرمایه خود را از دست داده‌اند.

 

قوانین جرایم مالیاتی برای کسب و کارها

آیا از قانون جرائم مالیاتی برای کسب و کارها اطلاع دارید؟

در صورت بی‌توجهی به انجام صحیح امور مالیاتی، سازمان مالیات ممکن است به اشتباه شما را مجرم مالیاتی به حساب آورده و از شما جریمه بگیرد. جرائم مالیاتی شامل چه مواردی میشوند؟ آیا ممکن است شما نیز به دلیل عدم رعایت این قوانین موظف به پرداخت جریمه مالیاتی شوید.

پاسخ مابه شما این است: (بله)

بیایید تا به صورت مختصر به مرور قوانین مالیاتی شرکت ها و جریمه های مالیاتی بپردازیم:

1. جریمه مالیات بر ارزش افزوده: طبق این قانون، اشخاص حقیقی و حقوقی موظفند 15 روز پس از پایان هر فصل، اظهارنامه خود را بر اساس قانون ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند. در غیر این صورت، شما باید جیمه عدم ارسال به موقع اظهارنامه مالیاتی را پرداخت کنید.

2. جریمه مالیات عملکرد: همه مودیان مالیاتی یعنی همه افرادی که مشمول پرداخت مالیات هستند، موظفند سالانه گزارشی کامل از میزان عملکرد، درآمد و هزینه‌های مرطوب به کسب و کارشان را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند.

3. جریمه عدم ارسال سود و زیان و ترازنامه: افرادی که دفاتر قانونی را نگهدای میکنند، باید حساب ضرر و زیان و درآمد خود را به سازمان امور مالیاتی کشور گزارش دهند، در غیر این صورت مجرم اعلام شده و موظف به پرداخت درصدی مشخص شده از درآمدشان به عنوان جریمه هستند.

4. جریمه ثبت درآمد غیرواقعی: ثبت درآمد غیرواقعی و دروغین برای پرداخت مالیات کمتر کاملا غیرقانونی بوده و به نوعی فرار مالیاتی محسوب میشود. اگر شرکت یا سازمان یا شخص حقیقی گزارش درآمد غیرواقعی را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهد، به عنوان مجرم فرار مالیاتی شناخته شده و جریمه میشود.

5. جریمه مدیران شرکت ( اشخاص حقوقی ) : اگر مدیر، موسس و صاحب یک مجموعه، شرکت یا سازمان نسبت به تسلیم گزارش مالیاتی درست و دقیق به سازمان امور مالیاتی اقدامی انجام ندهد، یا اظهارنامه مالیاتی غیرواقعی ارائه دهد، مشمول پرداخت جریمه مالیاتی خواهد شد.

6. جریمه لسیت حقوق کارکنان: تمام کارفرمایان، باید لیست هزینه‌ها، قراردادها و دستمزد کارکنان و افرادی که برایشان کار میکنند را در زمان مشخص شده گزارش کند.

درصورتیکه مبحث قوانین مالیاتی برای شما جالب بود به شما پیشنهاد میکنیم مقاله قوانین مالیاتی شرکت ها و مدیران را حتما مطالعه بفرمایید.

 

تعرفه و قیمت خدمات مشاوره مالیاتی چقدر است؟

تعرفه خدمات مشاوره مالیاتی بستگی به نوع نیاز شما برای مسائل و امورمالیاتی شما یا شرکت شما دارد.بنابراین قیمت خدمات مشاوره مالی و مالیاتی ما بر اساس نوع خدماتی که شما از مشاور مالیاتی شرکت دریافت میکنید متغیر است.

با نگاهی دوباره به لیست جرائم مالی که در قسمت قبل شرح داده شد، به این نکته توجه کنید که شما تنها با یک اشتباه کوچک یا عدم آگاهی از یک قانون مالیاتی جدید ممکن است به اشتباه جریمه و مالیات بپردازید. بنابراین کمک گرفتن از یک مشاور مالیاتی مجرب میتواند سرمایه شما را برای آینده‌ای پربارتر حفظ کند.

مجموعه ما برای ارائه انواع خدمات امورمالیاتی شرکتها و اشخاص حقیقی به همراه تیم تخصصی و مجرب مشاورین و وکلای مالیاتی، آماده خدمتگذاری به شما عزیزان در زمینه خدمات و مشاوره مالی و مالیاتی میباشد.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *