top-view-business-documents-office-table

ضرورت خدمات مالی و حسابداری برای شرکت ها

با توجه به گسترش روز افزون شرکت های فعال در کشور و با توجه به تنوع اموری که این مجموعه ها می­بایست درگیر آن باشند، انجام  خدمات مالی و حسابداری برای شرکت ها  اهمیت فراوانی یافته است.
در حقیقت، تمام امور یک شرکت تجاری یا خدماتی بر پایه مسائل مالی از جمله امور مالیاتی، امور کارکنان (حقوق، دستمزد، بیمه و …)، تراز بندی، محاسبه هزینه ها، تهیه گزارشات مالی و … قرار دارد. به همین علت، تلاش داریم در این مقاله شما را با اهمیت خدمات مالی و حسابداری برای شرکت ها آشنا کنیم.

اهمیت خدمات مالی و حسابداری برای شرکت ها

همان طور که اشاره شد، یکی از مهمترین عواملی که شرکت های مختلف کسب و کاری برای ارائه خدمات صحیح تر به مشتریان خود نیاز دارند، امور مالی و حسابداری است. اگر این حوزه به درستی مدیریت و کنترل نشود، مجموعه های تجاری با مشکلات فراوانی مواجه خواهند شد.

شاید بتوان ادعا کرد که تاثیر مسائل مالی و خدمات مربوط به آن تا جایی است که می تواند عامل شکست یا موفقیت یک شرکت شود. به همین دلیل، برخی متخصصین با توجه به اهمیت موضوع و با بکارگیری تیم های قوی متشکل از مشاوران و متخصصان حوزه های مالی و پولی به کمک این شرکت ها آمده اند.

در ادامه به معرفی خدمات مالی و حسابداری و اهمیت آنها برای مدیران شرکت ها خواهیم پرداخت.

ضرورت خدمات حسابداری

خدمات مالی و حسابداری

امروزه بسیاری از امور شرکت ها در حوزه هایی دسته بندی می شوند که به  خدمات مالی و حسابداری  نیاز دارند. برای بررسی بیشتر این مسئله به ارزیابی عواملی همچون تخصص مالی، زمان، فضا، مسائل مالیاتی، امور پرسنلی و کارکنان، ترازنامه ها و گزارشات مالی و … خواهیم پرداخت:

1) تخصص مالی

بدیهی است که انجام هر کاری توسط متخصصین آن حوزه می تواند نتایج بهتری به بار بیاورد. این مسئله شامل تخصص مالی نیز می شود. برخی از مدیران شرکت ها تصور می کنند که خودشان یا یکی از کارکنان اداری­شان قادر به انجام تمام امور به خصوص امور مربوط به حوزه مالی هستند.

شاید در نگاه اول چنین چیزی صحیح به نظر برسد، اما به دلیل پیچیده بودن فرآیندهای مالی و تبعاتی که در آینده ممکن است داشته باشد (از جمله درگیر شدن با سازمان ها و ادارات دولتی همچون اداره مالیات، بیمه و…) بهتر است چنین خدماتی توسط متخصصین این حوزه ها صورت پذیرد. چراکه این افراد ضمن داشتن تسلط کافی بر موضوع، با قوانین و مقررات دست و پاگیر آن مسئله نیز آشنا بوده و  با تجربه ای که دارند، می توانند معضلاتی که ممکن است در آینده برای شرکت پیش بیاید را پیش بینی و پیشگیری نمایند.

2) پرداخت مالیات

تقریبا برای تمامی شرکت ها آگاهی دقیق از قوانین مالیاتی و پرداخت مالیات کمتر دارای اولویت است؛ چراکه هزینه های وارده به مجموعه را کاهش می دهد. این مهم زمانی قابل دسترس است که آن شرکت انجام خدمات مالی و حسابداری خود را به متخصصین این حوزه سپرده باشد. اینجاست که اهمیت امور مالی و مدیریت هزینه ها نقش خود را نشان می دهد. ضمن اینکه آگاهی و تسلط کارشناسان مالی و حسابداری به قوانین مالیاتی، ارزش افزوده و … می تواند از تضییع حقوق شرکت ها جلوگیری کند.

3) رفع اختلافات مالی

وقوع برخی مغایرت های مالی در هر شرکت یا مجموعه ای ممکن است. اما رفع اختلافات مالی میان طرفین و افراد ذی نفع از موارد مهمی محسوب می شود که بهتر است به مراجع قانونی ارجاع نشود. چرا که هم وقت مجموعه را می گیرد و هم انرژی­ای که باید صرف رسیدن به اهداف شود، به هدر می رود.

برای حل این معضلات نیز کمک گرفتن از مشاوران مالی و حقوقی می تواند ضمن کاهش مشکلات شرکت، کارایی و بهره وری را ارتقاء بخشد. همچنین اگر هنگام عقد قراردادها یا تهیه اسناد مالی مشاوره لازم از کارشناسان مربوطه گرفته شود، احتمال بروز آنها اگر به صفر نرسد، حداقل کم می شود.

4) صرفه جویی در زمان

انجام امور مالی غیر از تخصص به زمان زیادی نیز نیاز دارد. بنابراین، بهتر است که شرکت ها انرژی خود را بر روی امور تخصصی و اهداف مجموعه متمرکز کرده و پیگیری خدمات مالی و حسابداری را به سایر شرکت­های متخصص مالی واگذار نمایند. اینکار موجب می شود که تمام توان شرکت مصروف تحقق اهداف اصلی خود شده و در نتیجه عواید بیشتری در زمانی کوتاه تر حاصل گردد.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *